You are not logged in.

Search results

Search results 1-14 of 14.

Saturday, March 19th 2016, 12:04pm

Author: gaurwaith35

Greatness Question

First of all; All good, time efficient ways of farming emblems of greatness need a group, solo farming methods are far less time efficient. Best way to farm emblems of greatness is farming amalgam via astral. Both Anormalous sector(AS) and Astral hunt(AH) are pretty time efficient ways. But to do this activities you need to have a good ship and at least 2-3 more people on this ship. If you don't have a good ship or dont have a friend or a guildie with a good ship there are some ways to solo farm...

Sunday, March 6th 2016, 4:51pm

Hello

There are 2 servers one is f2p and other is p2p. In p2p you have to pay monthly fee to be able to play and this is all. F2p is pay to win imo, because you can boost your character permanantly with CS items and i'm not talking about a boost like %10-20-30 but %100-150 both in atack and defence. And it costs a lot, like thousands of euros(don't know the math but you can get max boost if you pay 10+ plus thousands i think). You can also boost your character in nearly every way that game has like bi...

Sunday, March 6th 2016, 3:49pm

P2P Sunucusuna Katilmak Isteyen Arkadaşlar...(Güncel)

Adil ve keyifli bir oyun oynamak isteyen herkesi P2P sunucu imparatorluk tarafında aramıza bekliyoruz. Özellikle F2P sunucuda oynayıp da kendini diğer karakterlerden zayıf hisseden ve oyuna yeni başlayacak olan arkadaşların P2P sunucuyu denemesini şiddetle tavsiye ediyorum. Günde 1 lira gibi bir miktarla adaletsiz yönlerinden arınmış bir sunucuda oynamak mümkün. Hepiniz şimdiden hoş geldiniz. Mormegil

Friday, March 4th 2016, 5:59pm

Taze kan

Bu konuda bir çalışma olduğunu duymak güzel umarım bu sorun çözülür ve oyundan aldığımız tat artar.

Friday, March 4th 2016, 2:42pm

Taze kan

Konuyu hortlatmış olacağım ama 1 aylık oyun süresi ardından geri bildirimimi yapayım: İlk olarak bu 1 ay boyunca p2p sunucuda oldukça keyifli zaman geçirdiğimi söyleyebilirim. 1 ay içinde f2p'de sahip olduğumdan daha iyi bir bineğe daha büyük bir çantaya sahip oldum, bazı raidlere katıldım, bir çok grup etkinliğinin içinde bulundum (astral av, anormal sektör vb.). Ama oyuncu sayısı gerçekten az. Utopie birliğindeyim ve imparatorluk tarafındaki oyuncuların çoğunluğu birliğimizde diye tahmin ediyo...

Thursday, March 3rd 2016, 3:52pm

! Attention! Hello P2P Server

As an old allods player who quited 3 years ago, i started playing at p2p server exactly one month ago. I can clearly say i feel better at p2p than i used to feel at f2p. After a month i have better mount, bigger bag compared to f2p, done some raids, got some gear and costumes etc. But you must know that even after several merges both servers have much less players than regional server i used to play and p2p has much more less people than f2p. Because of that for a whole month i couldn't join any...

Saturday, February 6th 2016, 1:55pm

Taze kan

Yanıt için teşekkürler. İmparatorluğun hikayesini oynamış olmak için imp. açtım bu sefer ve söyleyebilirim ki Nezebgrad Novigrada kıyasla oldukça karışık .

Saturday, February 6th 2016, 1:32pm

New Blood

Thanks Shaf!

Wednesday, February 3rd 2016, 6:54pm

Taze kan

Haklısın dostum sunucu oldukça boş şu an, ama dediklerine göre bir çok oyuncu 7.0a kadar oyuna ara vermiş vs. En azından şu 1 aylık sürede 1 karakterimi 65 level yapıp bir de o şekilde değerlendireceğim sunucuyu. Ama son levelde de hiçbir etkinlik gerçekleşmeyecek kadar düşük bir popülasyon olursa devam eder miyim ben de bilmiyorum. Oyuna geri dönersen bir guilde girmeni tavsiye ederim en azından konuşup bir şeyler sorabileceğin insanlar olur . Oynamaya devam edersem, dönmeye karar verdiğinde bi...

Tuesday, February 2nd 2016, 9:59pm

New Blood

Thanks for your response. As you predicted, i recruited by Utopie. I hope as time goes by there will be more people on both sides. So we'll able to see each other more frequently

Tuesday, February 2nd 2016, 5:23pm

Taze kan

Merhaba arkadaşlar. Eski bir Allods oyuncusu olarak uzun süren kararsızlıkların ardından Allods'a geri dönüp p2p server'ı denemeye karar verdim. Keyif aldığım taktirde oynamaya devam etmeyi planlıyorum. Adım Onur. Yazılı ve sözlü olarak iletişim kurabilecek düzeyde İngilizceye sahibim. Yıllar önce İttifakta oynamaktaydım ancak bu sefer bir değişiklik yapıp İmparatorlukta oynamaya karar verdim. Oyunda nickim Mormegil. Aktif, arkadaş canlısı, üyelerinin İngilizce ve Türkçe dillerinden birini konuş...

Tuesday, February 2nd 2016, 5:14pm

New Blood

Hello everybody. I am an old Allods player who thought about returning multiple times and today i decided to come back for just to try out p2p server and hopefully, if i have fun during trying process i'll continue playing. My name is Onur. I am a Turkish person with enough English level for communicating via writing and talking but it's not very good. My first toon was on the league side. So i decided to join empire this time. My nickname is Mormegil. I like pvp most but i also like dungeons an...

Saturday, June 27th 2015, 1:17am

Some Questions About Returning

Hi everybody. I'm an old player who is thinking to return to allods on P2P server. But i have some questions. So any help, answer will be appreciated. 1. Are classes balanced? Back in time, new classes were most likely to be strongest, maybe even OP, and some others were clearly stronger than the others. As time changed stronger classes changed mostly as well, but IMO classes were never well balanced. How are things now? 2. How is queing on battlegrounds? What i'm trying to say is, if you meant ...

Friday, June 26th 2015, 11:51pm

P2P Sunucu ve Avantajları

Arkadaşlar öncelikle bilgilendirici başlıklar ve yorumlar için teşekkür ederim. Allods'u bundan yaklaşık 3 sene öncesine kadar oynamaktaydım. Ancak oyun; yeni binekler, 12-13 rune'lar derken sinir bozucu düzeyde pay to win sistemine döndüğünden bırakmıştım. P2P sunucu açıldığını duyunca ilk etapta bir heyecanlandım fakat birkaç ay önce(tam zamanını hatırlamıyorum) kontrol ettiğimde çok az düzeyde oyuncu vardı. Şimdi hem İngilizce hem Türkçe forumları araştırdım biraz ve anladığım kadarıyla oyunc...