You are not logged in.

Dear visitor, welcome to Allods Online Forum. If this is your first visit here, please read the Help. It explains in detail how this page works. To use all features of this page, you should consider registering. Please use the registration form, to register here or read more information about the registration process. If you are already registered, please login here.

1

Sunday, April 6th 2014, 1:30pm

İtem ve Taş Geliştirme

Sanırım en çok sorulan ve en çok merak edilen konu. Anladığım kadarı ile burada anlatmaya çalışacağım;

Öncelikle 60 level olmalısınız. Görevleri tamamlayarak ve biraz da farm yaparak 60 level olduğunuzda "Umoyra. Vahşi Kıyılar: Balaçal Koruma Alanı" adlı harita açılacaktır. Bütün herşey de bu harita üzerine dönmektedir zaten. Şimdi kısaca açıklayayım;

1 - Taş Geliştirme.

- Taş geliştiricileri toplamak için Balaçal daki "Anac Guvaro" adlı npc den ihtiyacımız olan geliştirici türünün tekrar görevini almamız gerekiyor. Npc ye tıkladığımızda 3 adet tekrar görevi görünüyor. Örneğin turuncu geliştirici almak istiyorsak görev sonunda turuncu geliştirici veren tekrar görevini seçmeliyiz.

1 - Turkuaz Taş Evrensel Geliştiricisi (55-->56) elde etmek için seçeceğiniz görevdir. Görevi tamamlamak için Orta zorluk seviyesindeki 10 canavarı öldürmeniz gerekiyor.
2 - Yeşil değerli taş elde etmek için seçmeniz gereken görevir.
3 - Turuncu Taş Evrensel Geliştiricisi (Turuncu-->Turkuaz) elde etmek için seçeceğiniz görevdir. Görevi tamamlamak için Kolay zorluk seviyesindeki 10 canavarı öldürmeniz gerekiyor.

Bu 3 tekrar görevini aynı anda alamıyoruz. Birini seçtiğimizde diğerleri zaten kayboluyor. Yanlış seçim yaparsanız görevi iptal edip tekrar alabilirsiniz. Bu görevlerde sizden 10 tane canavar öldürmenizi istiyor. "M" tuşuna basarak haritayı açtığınızda harita üzerinde çeşitli bölgeler ve bu bölgelerin zorluk derecelerini göreceksiniz. Turuncu geliştirici için "Kolay" zorluk derecesindeki herhangi 10 canvarı, Epik geliştirici için "Orta" zorluk seviyesindeki 10 canavarı kesmeniz görevi tamamlamak için yeterli oluyor. Görevi aldığınızda size ayrıca görevi bulunduğunuz yerde teslim edebilmeniz için bir "Çağrı Tomarı" da veriliyor.

Görevi bulunduğunuz yerde iken "Çağrı Tomarı" ile "Anaç Guvaro" yu yanınıza çağırarak teslim edebilir ve yeni görevi alabilirsiniz. Bu tekrar görevlerini haftada en fazla 12 defa alabiliyoruz.
Güncelleme öncesinde taşlarımız çok çeşitliydi. Her karakteristik için ayrı bir taş takmamız gerekiyordu. Fakat şu anda kullandığımız taşların hepsi sadece "Coşku" ve "Dayanıklılık" veriyor. Ayrıca sadece 3 çeşit taşımız var. Bunlar sırası ile Vigor, Stamina ve Balance;

Glyph of Vigor : Coşku Taşı diyebiliriz. Yani ağırlıklı olarak coşkunuzu ve az miktarda dayanıklılığınızı arttırır. Atak taşıdır.
Glyph of Stamina : Dayanıklılık taşı diyebiliriz. Yani ağırlıklı olarak dayanıklılığınızı ve az miktarda coşkunuzu arttırır. Defans taşıdır.
Glyph of Balance : Dengeli taş diyebiliriz. Coşku ve Dayanıklılığınızı eşit miktarda arttırır. Dengeleme taşıdır.

Yukarıda açıkladığımız tekrar görevlerini bitirdiğinizde elde ettiğiniz geliştiriciler "Evrensel Geliştirici" olarak çıkıyor. Yani yukarıda bahsettiğimiz 3 çeşit taşın herhangi birini bu evrensel geliştiriciler ile geliştirebilirsiniz.

Şimdi Gelelim işin maliyetine;

Turuncu----->Epik (Turuncu taşı epiklemek için her taş basımı 165g)
"Zincifre" ile basarsanız : %3 gelişim %20 ikiye katlama şansı
"Amalgam" ile basarsanız : %8 gelişim %45 ikiye katlama şansı

"Zincifre" yi demircinin yanındaki npc den satın alabilirsiniz. "Amalgam" Kanlı,Vahşi,Cun,Dominyon,Arena gibi savaşlardan yada simyacılık görevi ile elde edilebilir. Arsenik sadece haftada 1 yapılan birlik dominyon savaşlarından elde edilebilir.

Peki taşlarımızı yada itemlerimizi nerede ve nasıl geliştiriyoruz?

Taşlarınızı ve itemlerinizi demircide geliştiriyoruz. Genellikle merkez şehrinizde yada Astral Akademideki demirciler kullanılır. Hangisinde geliştirdiğinizin bir önemi yoktur. Çeşitli haritalarda da demirci bulunmaktadır. Öncelikle malzemelerimizi hazırlıyoruz. Öncelikle geliştirilebilir bir taşa yada iteme sahip olmalıyız. Geliştirilebilir olduğunu nasıl anlıyoruz? İteminizin yada taşınızın üzerine geldiğinizde çıkan özellikler penceresinin üst kısmında "Nesne kalitesi geliştirilebilir" yazıyor ise o item yada taş geliştirilebilir demektir. Ve bu item yada taşların yeşil renkte olanlarına Ata item denir. Sonuç olarak demirciye gittiğimizde yanımızda Ata itemimiz, o ata iteme ait geliştiricimiz ve geliştirmeyi yapabilmemiz için amalgam,zincifre yada arsenik gibi geliştirici malzemelerden gerekli olanına sahip olmamız gerekiyor. Bu malzemelerden zincifre ile sadece taşlarınızı geliştirebilirsiniz. İtem geliştiremezsiniz.

Demircinin yanında bulunan Nesnelerin Örsü"'ne tıkladığınızda karşınıza yukarıdaki geliştirme penceresi gelecektir. Burada en üstteki bölmeye geliştirici iteminizi (mesela taş geliştirmek için yukarıda bahsettiğimiz "Evrensel Geliştirici"yi) , 2. sıradaki bölmeye "Nesne Kalitesi Geliştirilebilir" yani Ata iteminizi, En alttaki kutucuğa da nesne geliştirici malzemenizi yani Amalgam,zincifre yada arsenik olarak bahsettiğimiz malzememizi koyuyoruz ve sol altta bulunan "Geliştir" butonuna basıyoruz. Tüm malzemeleri koyduğumuzda zaten bize ödememiz gereken goldu, nesnenin %kaç gelişeceğini ve 2 kat geliştirebilme şansımızı % olarak bu pencerede göreceksiniz. Bunlar itemin kalitesine çeşidine hangi madde ile bastığınıza bağlı olarak değişecektir. Konu içerisindeki maliyet kısımlarında bu kısımlar zaten belirtilmiştir.

2. İtem Geliştirme :

Ata itemin ne olduğunu zaten açıklamıştık. Ata itemlerinizi(Yeşil) iki şekilde elde edebilirsiniz.

1. Balaçal daki npc lerden gold karşılığı satın alabilirsiniz.
2. Taş görevlerini yaparken öldürdüğünüz canavarlardan bol miktarda ata item düşmektedir.

Karakterinize uygun Ata itemleri bu iki şekilde alabilirsiniz. Yakında yapılacak olan rehber yarışması sayesinde hangi ırkın hangi itemleri giymesi gerektiği konusunu kendi ırkınızın rehberlerini okuyarak daha ayrıntılı öğrenebilirsiniz.

Taş görevlerini yaparken öldürdüğünüz canavarlar size şunları atacaktır;

1 - Ata item
2 - Dayanıklı Ganimet
3 - Mutlu Tesadüf Parçaları

Şimdi geliştirici itemleri nasıl elde edeceğimiz kısmına gelelim. Geliştirici itemleri de almanızın 2 yolu var.

1 - Canavarlardan düşen "Dayanıklı Ganimet" ler ile Balaçal da bulunan npclerden satın alabilirsiniz. Bunu nasıl yapıyoruz onu biraz açıklayalım. Bildiğiniz gibi her Perşembe günü oyun resetlemektedir. Aynı zamanda her Perşembe günü size 1 hafta kullanabilmeniz için 6500 "Dayanıklı Ganimet" harcama hakkı verilir. Burda şuna dikkat edicez. 6500 "Dayanıklı Ganimet" harcama hakkı verilir, "Dayanıklı Ganimet" verilmez. "Dayanıklı Ganimet" leri Balaçal da bulunan canavarları öldürerek elde ediyoruz. Bu "Dayanıklı Ganimet" ler direk çantamıza düşüyor. Sağ tıkladığınızda ise karakterinize ekleniyor. Yani her hafta Balaçaldaki canavarları öldürerek 6500 adet "Dayanıklı Ganimet" elde edicez ve bunları karakterimize yükleyeceğiz. Daha sonra bu 6500 "Dayanıklı Ganimet" ile aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi her biri 614 "Dayanıklı Ganimet" isteyen mahfazalardan satın alabiliriz. Hangi itemi geliştirmek istiyorsanız Balaçaldaki ilgili npc den bu mahfazalardan alarak sağ tuşla açıyoruz. Yanlız mahfazayı açtığınızda sizin iteminize ait geliştirici çıkma garantisi tabiki yok. Örneğin mukavemet itemi geliştirmek istiyorsunuz. Fakat mahfazadan melek itemi için olan geliştirici çıkabilir. Temelde 4 grup item olduğunu varsayarsak düz mantık ile %25 şansınız var demektir.

2 - Eskiden de olduğu gibi Astral Adalara giderek te geliştirici item toplayabilirsiniz. Eskiye göre güzel tarafı adaya indiğinizde hangi item için geliştirici istediğinizi seçebiliyor olmanız. Astral adalardan düşen kutuları açarken dikkat edilecek bir nokta var;

Yukarıda canavarları öldürdüğünüzde size "Mutlu Tesadüf Parçaları" verir demiştik. Bunlardan 100 tane topladığınızda ve bunları birleştirdiğinizde(Üzerinde sağ tık) "Refraktör" elde ediyorsunuz. Bu refraktörün üzerine geldiğinizde "XXXXXX ve XXXXXX sektörlerde [Sıradan Kutu] açmayı sağlar" yazıyor. Yani orda yazan sektördeki bir adaya gittiğinizde ve adadaki boss tan düşen kutuyu o "Refraktör" ile açtığınızda (Refraktöre sağ tık, kutuya sol tık) refraktörünüzün çeşidine göre kutudan 2 item atma olasılığı %xx artıyor. Kutuyu normal yani reflaktör kullanmadan açarsanız 1 geliştirici item atıyor. Reflaktörler de "Mavi", "Mor" ve "Turuncu olmak üzere 3 çeşit. Haritadaki "Kolay" canavarlar "Mavi", "Orta" seviyedeki canavarlar "Mor" ve "Zor" seviyedeki canavarlarda "turuncu" reflaktör almanızı sağlıyor.

Mavi Reflaktör : %20-%50
Mor Reflaktör : %50-%100
Turuncu Reflaktör : %150-%200

Sonuç olarak;
- 1 mavi ata item basmak için 14 geliştirici, 14 Amalgam ve 6.7k Gold gerekiyor.(2 kat basma olasılığını göz ardı ederek bu miktarı yazıyorum. İtem x2 olarak geçerse bu miktarlar düşecektir.

Herkeze iyi ve neşeli oyunlar...

This post has been edited 9 times, last edit by "brolin59" (Apr 25th 2014, 6:14pm)

2

Sunday, April 6th 2014, 1:52pm

hmm bişiey anladığımı söyliyemem.çünkü daha 60 lvl değilim :D ancak bu konuyu açıp çaba gösterdiğin için teşekkür ediyorum.eminim kullanıcıların yararına uygun şeyler olucaktır :)

3

Sunday, April 6th 2014, 3:46pm

Screeamy

Trainee

• Send private message

Güzel konu eline sağlık 1-2 resimle desteklersen bence konuyu sabitleyebilirler :)

4

Sunday, April 6th 2014, 10:35pm

ayhanbaylan

Beginner

• Send private message

Teşekkürler çok yararlı olduğunu düşünüyorum.

5

Monday, April 7th 2014, 1:57pm

temel düzey kuantum fiziği tanrı parçacığı anlayabiliyorum.
bu sistemi de sistemin mantığına çözebilmiş değilim.
farm yapcak yerde yok. görevle gittiğim yerde görev bitince moblar gidiyo.
aynı şekilde umoylada da.
nerde farm yapıcaz ?
Mozilla / FirefoxGirl

6

Tuesday, April 8th 2014, 5:09pm

böle konulara ihtiyacı var tr serverının. çok çok çook teşekkür ederim.
taşı nasıl basarım diye kara kara düşünüyordum.işime yaradı kesinlikle :)

7

Wednesday, April 16th 2014, 12:41pm

Mavi Reflaktör : %20-%30
Mor Reflaktör : %50-%75
Sanırım burda ufak bir hatan var
mavi refraktör %25 -%50
mor refraktör %50 - %100
turuncu refraktör %100-150

ve her refraktör her sektöre kullanılamaz mesela 1. sektörde refraktör kullansanda işe yaramaz 2 ve 3 te mavi kullanabilirsin 4 ve 5 te mor 6 ve 7 de turuncu kullanabilirsin eğer 2 ve 3 te mor yada turuncu kullnmaya yada bunun gibi bi şey yapmaya çalışırsan refraktör çıkan itemi çoğaltmaz yani: 2 ye gittin diyelimki burda mavi refraktör kullanabilirsin mor %100 kullanırsan sana %100 oranında arttırarak item vermez

8

Wednesday, April 16th 2014, 6:51pm

konuyu bıraz daha acıklamalı yaparsan, konuyu sabitleyelim kardeşim eline saglık
Bu hesabımı artık kullanmıyorum.Şuan kullandığım hesap : KenanReiz

9

Wednesday, April 16th 2014, 8:50pm

mavi refraktör %25 -%50
mor refraktör %50 - %100

ve her refraktör her sektöre kullanılamaz mesela 1. sektörde refraktör kullansanda işe yaramaz 2 ve 3 te mavi kullanabilirsin 4 ve 5 te mor 6 ve 7 de turuncu kullanabilirsin eğer 2 ve 3 te mor yada turuncu kullnmaya yada bunun gibi bi şey yapmaya çalışırsan refraktör çıkan itemi çoğaltmaz yani: 2 ye gittin diyelimki burda mavi refraktör kullanabilirsin mor %100 kullanırsan sana %100 oranında arttırarak item vermez
Bana maviden hiç %50 çıkmadı... 20 ve 30 çıktı şimdiye kadar. mordan da 50 ve 75 çıktı en fazla... turuncu hiç gitmedim yazdığım gibi bilmiyorum onu. Nadirdeki 4 krilik sembolle basarsan dediğin değerlere ulaşıyorlar sanırım. yada bana hiç denk gelmedi. Biraz daha açıklarsan bende düzelteyim ona göre. Yani maviden 50 çıkma olasılığı nedir mesela yada mordan direk 100 çıkma olasılığı... gibi

10

Wednesday, April 16th 2014, 9:00pm

WasLey

Intermediate

• Send private message

Konuyu yeni gördüm çok yararlı bir konu olmuş ârkadaşların dediği gibi bir kaç tane daha resim atarsan dahada güzel olabilir.

This post has been edited 1 times, last edit by "WasLey" (Apr 16th 2014, 9:14pm)

11

Wednesday, April 16th 2014, 9:47pm

Quoted from "muxina"

Quoted from "brolin59"

mavi refraktör %25 -%50
mor refraktör %50 - %100

Bana maviden hiç %50 çıkmadı... 20 ve 30 çıktı şimdiye kadar. mordan da 50 ve 75 çıktı en fazla... turuncu hiç gitmedim yazdığım gibi bilmiyorum onu. Nadirdeki 4 krilik sembolle basarsan dediğin değerlere ulaşıyorlar sanırım. yada bana hiç denk gelmedi. Biraz daha açıklarsan bende düzelteyim ona göre. Yani maviden 50 çıkma olasılığı nedir mesela yada mordan direk 100 çıkma olasılığı... gibi
şöyle söyliyim bana çıkanlara göre yaklaşık olarak 1/15 gibi bir oranı var turuncu konusu ise sadece 1 tanelik turuncu gittik daha fazla gidicektik ama 6 ve 7. sektörlerdeki moblar 200 k vurduklarından dolayı yapamadık turuncu refraktörlerde haşat oldu bana 150 çıkmıştı yanlış hatırlamıyosam ya 150 yada 200 dü max oranı ama tam hatırlayamıyorm o yanlış olabilir

12

Wednesday, April 16th 2014, 11:47pm

Başlangıç için yararlı olmuş. Bir Kısımı kısa ve öz anlatmışsın. Eline sağlık. :)

13

Thursday, April 17th 2014, 8:01pm

Mor %50-%100 doğru
Turuncunun üst sınırı %175
Righteous in Wrath

14

Thursday, April 17th 2014, 10:42pm

Nightless

Beginner

• Send private message

Turuncu 150 200..tek konu halinde güzelce en baştan yazılırsa muhtemelen daha yararlı olacaktır.

15

Saturday, May 3rd 2014, 12:28pm

Bu taş görevi astralda'da yapılıyor haftalık 12 taş hakkı veriyor ve ben bu hafta bu taş görevini astral da yaptım.Yalnız son anda farkettim ki her görev bitimin de 1 taş hakkı eksileceği yerde 2 taş hakkı eksilmiş.Nasıl bir bug tır anlamadım.

16

Wednesday, August 6th 2014, 12:42pm

Ya eskisi gibi aynı itemden 2 tane olunca geliştiremiyor muyuz? Onca farm yaptım item aldım ama olmadı, birde taşlarda da aynı şekilde aynı itemden 2 tane koydum geliştiremedim. turkuaz ve turuncuda da geliştirilmedi sonra gittim zincifire aldım gelişti :). Benim amalgamlardamı bir sorun var acaba? Teşekkür ederim

17

Wednesday, August 6th 2014, 1:04pm

MonaRoza

Beginner

• Send private message

Ya eskisi gibi aynı itemden 2 tane olunca geliştiremiyor muyuz? Onca farm yaptım item aldım ama olmadı, birde taşlarda da aynı şekilde aynı itemden 2 tane koydum geliştiremedim. turkuaz ve turuncuda da geliştirilmedi sonra gittim zincifire aldım gelişti :). Benim amalgamlardamı bir sorun var acaba? Teşekkür ederim

İtem; sadece yükseltmek istediğin renkteki geliştirici ile geliştirilebilir. Örneğin: mavi itemi mor'a geliştirmek istiyorsan mavi geliştirici işine yaramaz mor veya üstü geliştirici kullanabilirsin.
Taşları geliştirirken, sadece iki tane yeşil taşı birleştirerek mavi yapabilirsin. Mavi ve mor taşları turuncuya geliştirmek için turuncu geliştirici kullanmalısın. Turkuaz veya 56. seviyeye basmak için ise epik geliştirici kullanmalısın.

İyi oyunlar.

18

Wednesday, August 6th 2014, 1:08pm

İtem; sadece yükseltmek istediğin renkteki geliştirici ile geliştirilebilir. Örneğin: mavi itemi mor'a geliştirmek istiyorsan mavi geliştirici işine yaramaz mor veya üstü geliştirici kullanabilirsin.
Taşları geliştirirken, sadece iki tane yeşil taşı birleştirerek mavi yapabilirsin. Mavi ve mor taşları turuncuya geliştirmek için turuncu geliştirici kullanmalısın. Turkuaz veya 56. seviyeye basmak için ise epik geliştirici kullanmalısın.

İyi oyunlar.
şey yanlış yazmışşınız mavi itemi mora geliştirmek için mavi geliştirici basarsanız daha uzun surede mor olur maviye mavi geliştirici ilede mor yapılır
birde taş konusunda taşı turuncudan turkuaza basarkende turuncu geliştirici ile basabilirsiniz
KUSAY

Geberesice

19

Wednesday, August 6th 2014, 1:22pm

MonaRoza

Beginner

• Send private message

İyi oyunlar.
şey yanlış yazmışşınız mavi itemi mora geliştirmek için mavi geliştirici basarsanız daha uzun surede mor olur maviye mavi geliştirici ilede mor yapılır
birde taş konusunda taşı turuncudan turkuaza basarkende turuncu geliştirici ile basabilirsiniz

Haklısın, düzeltme için teşekkür ederim:)

20

Thursday, August 7th 2014, 8:53am

bilgilendirme için teşekkür ederim