You are not logged in.

1

Saturday, April 4th 2020, 10:13pm

F2P ve P2P Sunucuları Arasındaki Farklar [Detaylı İnceleme]

Hepinize merhaba arkadaşlar. Bu konuda oyundaki bedava (F2P) ve aylık abonelikli (P2P) sunucuların aralarındaki farklara değineceğim. Yazı çok uzun olduğu için parça parça yazacağım. Böylelikle hangi sunucuda oynamaya karar veremeyen oyuncuların akıllarındaki soruları bir nebze gidermeye çalışacağım.

Allods'ta Free To Play (F2P) ve Pay to Play (P2P) Nedir?

F2P sunucuda oynamak için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Oyuna üye olup, indirip giriş yapmanız yeterlidir. Ancak oyunun yapımcıları ve yayıncıları bir şekilde gelir elde etmek zorundadır. Bunu da kristal satarak yaparlar. F2P sunucuda oynuyorsanız Kristal satın alarak karakterinizi güçlendirebilir ve diğer oyuncuların önüne geçebilirsiniz.

Dipnot: Oyuna para yatırıp kristal almak zorunda değilsiniz. Oyunda çeşitli yollarla altın elde ederek bu altınları NPC'den kristale çevirebilirsiniz. Böylelikle para yatırmadan da bazı şeyleri elde edebilirsiniz. Ancak kristal ile satın alınabilecek/alınması gereken şeyleri düşündüğünüzde gerçekten çok fazla emek vermeniz gerekiyor. Çok fazla emek.

P2P sunucusunda oynamanız için aylık olarak oyuna ödeme yapmanız gerekiyor. Bu ödeme Avrupa sunucusunda (şuan oynadığımız sunucu) 500 kristal (5Euro). Rusya sunucusunda ise 390 Ruble'dir. P2P sunucusunda kristal yoktur. Dolayısıyla kristal ile satın alıp diğer oyuncuların önüne geçebileceğiniz eşyalar bu sunucunun içinde yer almıyor! Paranın değil emeğin konuştuğu, saf bir oyun deneyimi yaşatıyor.

04.04.2020 tarihinde P2P sunucusunda oynamanın aylık maliyeti:

Avrupa sunucusunda: 500 kristal/5Euro = 36,37 Türk Lirası
Rusya sunucusunda: 390 Ruble = 34,36 Türk Lirası

2

Saturday, April 4th 2020, 10:15pm

Şimdi F2P ve P2P sunucusu arasındaki farkları anlatmaya çalışalım...

P2P sunucusunda;

-Nadir nesne dükkanı yoktur.
-Oyuncuların kristal ile alabildikleri birçok şeyi oyun içinde kendi emekleri ile elde ederler. (Parayı veren düdüğü çalamaz!)
-Oyuncular %30 daha fazla tecrübe puanı kazanır.

-Sihirli Taşlar-

Oyunda karakterin gücünü belirleyen en önemli şeylerden biri sihirli taşlardır. Oyunda 3'ü saldırı, 3'ü savunma yuvası olmak üzere 6 adet sihirli taş kullanabilirsiniz. Maksimum sihirli taş seviyesi 13'tür. 13 seviye sihirli taş elde edebilmek için 2 adet 12 seviye sihirli taşı birleştirmeniz gerekir. Bu 2 tane 12 seviye sihirli taşı elde edebilmeniz için ise 4 tane 11 seviye taşı birleştirmeniz gerekir. Böyle böyle devam edersek 6 adet 13 seviye taş yapabilmek için bir hayli fazla kristal parçası ve altın gerekir :)

Full 13 seviye sihirli taşınız olduğu zaman saldırı bonusunuz %130 olur. Sizin full 10 taşlı olduğunuzu ve rakibinizin ise full 13 taşlı olduğunu varsayalım. Sizin saldırı bonusunuz %100, rakibinizin ise %130 dur. Dolayısıyla rakibiniz sizden +%30 daha avantajlıdır. Günümüzde full 13 taş elde etmek yüklü bir miktar paraya ve emeğe denk gelmektedir.

Ancak P2P sunucusunda böyle bir derdiniz olmaz, çünkü P2P sunucusunda SİHİRLİ TAŞLAR YOKTUR!

-Düzey-

Sihirli taşlardan sonra güce en çok etki eden şeylerden biri de Düzey seviyesidir. Oyunu bedava oynayan oyuncular maksimum Düzey 4'e kadar ilerleyebiliyor. Ancak nadir nesne dükkanından alacağınız koruyucu kutulardan çıkan sembolleri kullanarak Düzey 5'e ulaşabilirsiniz. Bunun için bir miktar para veya bolca emek vermeniz gerekir.

Düzeyi bir buff gibi düşünebilirsiniz. Düzey 5 olduğunuz zaman saldırı gücünüz gözle görülür şekilde artmakta ve kontrol etkilerine karşı bağışıklık sağlamaktadır.

Ancak tabii ki bu Buff'ın etkin olması için elde etmeniz gereken bir şey var! TÜTSÜ. Düzey'in aktif olabilmesi için tütsü kullanmanız gerekir. Eğer paranız varsa kristal ile nadir nesne dükkanından tütsü alabilirsiniz. Tütsülerin aktif kalma süresi kalitelerine göre değişir. Para yatırmayan bir oyuncuysanız günlük tütsü görevinizi yapabilir ve 24 saatlik bir tütsüyü bedavaya alabilirsiniz.

Düzeymiş, tütsüymüş ben bunlarla uğraşamam derseniz P2P sunucusunda oynayabilirsiniz! P2P sunucusunda herkes Düzey 4 ve oyundaki canavarların güçleri de bunun oranında düşürülmüştür. Ayrıca her karakter sonsuz bir tütsü ile oyuna girer! ''Tütsüm bitti'' gibi bir derdiniz de olmaz...

-Silahlar, Zırhlar ve Lanet-

Herkes bilir ki oyunda güçlü olmak için en iyi eşyalara sahip olmalısın! Bunun için astral adalara gidip güçlü Bossları öldürmeliyiz. Diyelim ki bir sürü boss öldürdük ve hiç eşya düşmüyor. En sonunda 1 tane eşya elde edebiliyorsunuz. Sevinçle çantamızı açıyoruz ve bir bakıyoruz ki eşya lanetli! Peki bu laneti nasıl kaldıracağız? Eğer paranız varsa nadir nesne dükkanından hemen bir arındırma tomarı alıp, eşyanın üzerindeki laneti kaldırıp kullanmaya başlayabilirsiniz! Eğer kristaliniz yoksa astral adalara gitmeye devam edin, sabırla.

Ha bu arada P2P sunucusunda lanetli eşyalar bulunmaz.

Oyunda bazı insanların hızlı bir şekilde eşyalarını yapıp, geliştirdiğini görebilirsiniz. Ama siz bu kadar hızlı geliştiremiyorsunuz. Sebebini merak ediyorsunuz. Sebebi o insanların nadir nesne dükkanından astral çoğaltıcı alması. Sizin 2-3 adadan kazandıklarınızı o insanlar 1 adada kazanıyor. Eğer kristaliniz yoksa asla onlar gibi hızlı eşya dizemeyeceksiniz.

Ancak P2P sunucusunda her ada yaptığınızda Astral Çoğaltıcı kazanabiliyorsunuz! Ne kadar ekmek, o kadar köfte!

-Mür-

Allods Online'ın eşsiz ve tehlikeli mekanlarında dolaşırken bir talihsizlik yaşıyoruz ve ölüyoruz! Neyse ki Araf'ta bizi tekrar hayata döndüren bir melek var. Ancak tabi ki bu hizmet bedava değil. Bizden mür istiyor. Elimizi cebimize atıyoruz ki ne görelim! Hiç mürümüz kalmamış! Zengin misin? Kristalin var mı? O halde korkulacak hiç bir şey yok. Hemen nadir nesne dükkanını açıp biraz mür satın alabilirsin! Eğer kristalin yoksa ne yazık ki bir kaç dakika boyunca diğer ruhlarla birlikte Araf'ta beklemeye mahkumsun ;(

P2P sunucusunda oynuyorsun ve mürün bitti mi? Korkma! Nadir nesne dükkanımız yok ama Araf'ta bizim için mür satan bir şeytancığımız var. Hemen ondan biraz alabilirsin :thumbup:

3

Saturday, April 4th 2020, 10:16pm

-Irk ve Dış Görünüş Değiştirme-

Karakterinin ırkını veya dış görünüşünü beğenmiyor musun? Üzülme. Bunu hemen halledebiliriz. Sadece birkaç adet karnaval maskesi gerekli. Peki bu maskeleri nereden bulacağız? Tabiki nadir nesne dükkanından kristal ile satın alacağız.

P2P sunucusunda altın ile kolayca alınabilir.

-Çanta ve Depo-

Oyuna başladığınızda minnacık bir çantanız ve küçük bir deponuz olur. Bu sizin canınızı biraz sıkabilir çünkü çantanız sürekli dolar. Ama merak etmeyin kristal karşılığında çantanızı büyütebilirsiniz. Ne kadar çok büyültmek isterseniz o kadar kristale ihtiyacınız var. Kristaliniz yok mu? Eşyaları NPC'lere satmaya devam edin...

P2P sunucusunda Raidlerin en son Bosslarını öldürdüğünüzde büyük çantalar elde edersiniz.

-Binekler ve Binek yemleri-

Oyunda bir çok binek var. Hele bu bineklerden biri varki savaş meydanlarındaki dengeleri alt üst edebiliyor! Evet evet, bu bineğin adı Yıldırım! Siz kendi üssünüzden çıkıp savaş meydanına gidene kadar Yıldırım'ı olan kişilerin çoktan oraya vardıklarını görebiliyorsunuz. Işınlana ışınlana gidiyorlar. Ayrıca ne kadar vurursanız vurun onları bu binekten düşürmeniz pek zor. Siz ise tek vuruşta bineğinizden düşebiliyorsunuz. Efendim? Duyamadım? Bu güzide bineğe sahip mi olmak istiyorsun? Tabi ki büyük bir miktar kristal karşılığında sana bu bineği verebilirim.

Oyunda dolaşırken bir anda yavaşladığınızı görebilirsiniz. O da ne?! Bineğinizin karnı acıkmış... Hemen günlük yem görevinizi yapın veya uğraşmamak için nadir nesne dükkanından yem satın alın ve yolunuza devam edin. Tekrar acıkıncaya kadar...

P2P sunucusunda Yıldırım'lar seri seri ışınlanamaz. Ayrıca bineğinizin acıkma gibi bir derdi de yok. Çünkü sunucuda yem yok!

-Saygın Goblin-

Saygın Goblin oyunda büyük bir avantaj sağlayan bir amcamızdır. Çağırıldığında birçok NPC'nin yaptığı şeyleri yapabilir. Örneğin mür satın alabilir, depoyu kullanabilir, sizi bir yere ışınlayabilir. Nadir nesne dükkanından alınmaktadır.

P2P sunucusunda Saygın Goblin'in işine son verilmiştir. :D

-Saksağan-

Öldürdüğünüz yaratıkların çantalarını toplamaktan bıktınız mı? Üzülmeyin. Bu işi sizin için yapan bir saksağanımız var! Bu sevimli kuşa bir miktar kristal ile sahip olabilirsiniz. Böylelikle her düşen çantanın peşinden koşmak zorunda kalmazsınız!

P2P sunucusunda Koba Platosu’nda bulunan bir görevle bu sevimli kuşa kolayca sahip olabilirsiniz…

-Tomarlar-

Tomarlar hakkında çok uzun konuşabiliriz ancak kısa kesmeye çalışacağım. Daha fazla yetenek gücüne sahip olmak için, gelişim puanına sahip olmak için, yüksek kalite küpe takmak için, daha fazla karakteristik puanı kazanmak için ve bunun gibi karakterinizi güçlendirecek bir çok etki için çeşitli tomarları almak zorundasınız. Bunu ya ilgili tomarın mahfazasını satın alarak veya müzayededen yüksek miktarda altın karşılığında alabilirsiniz. 8|
P2P sunucusunda raidlerden bu tomarları elde edebilirsiniz. (P2P de çoğu tomar yer almamaktadır.)

-Ejder Gözyaşı-

Oyunda yer alan bazı güçlü yetenekleri kullanabilmek için Ejder Gözyaşı’na sahip olmanız gerekiyor. Bu yetenekleri en verimli şekilde kullanabilmek için yüksek kalitede ve sınırsız olan Ejder Gözyaşlarına sahip olmanız gerekiyor. Bu da para demek tabii. :thumbdown:

-Kıvılcım Seviyesi ve Birlik Seviyesi-

Oyunda haftalık olarak bazı görevleri yaparak kıvılcım seviyenizi yükseltebilir ve karakterinize çeşitli bonuslar sağlayabilirsiniz. Ayrıca nadir nesne dükkanından ilgili tomarları alarak kıvılcım seviyenizi daha hızlı şekilde yükseltebilirsiniz.
P2P sunucularında astral adalardan ilgili tomarı kazanabilirsiniz.

Ayrıca birlik seviyenizi de kristal ile daha hızlı yükseltmeniz mümkün. :S

4

Saturday, April 4th 2020, 10:17pm

PEKİ HANGİ SUNUCUDA OYNAMALIYIM? NEDEN?

Arkadaşlar bu konuda biraz şahsi konuşacağım. Ben bir üniversite öğrencisiyim ve oyuna yüksek miktarda para yatıramam. F2P sunucusunda para ile öne geçilebilecek çok fazla etken var. Yukarıda saydıklarımdan çok daha fazla şey olabilir, şimdilik aklıma gelenler bunlar. F2P sunucuda güçlü bir yere gelmek için ciddi miktarda para yatırmam gerek oyuna. Para yatıramıyorsam bile ciddi bir emek harcamam gerekiyor gelişmek için.

Ben ise F2P’ye yatırmam gereken paranın çok çok daha az bir miktarını P2P’de oynamak için veriyorum. Böylece emeğimin karşılığını gerçekten alıyorum. F2P oyuncusu kadar güçlü olabilip, onun sahip olduğu tüm imkanlara sahip olabiliyorum. Burada her şey eşit ve her şey bedava!

Ancak Smugglers Paradise sunucusunda çok az bir oyuncu var. Bu da ne yazık ki oyun zevkinizi azaltıyor. Ben hem herkesin eşit olduğu hem de oyuncu sayısının yüksek olduğu bir sunucuda oynamak istiyordum. Çareyi Rusların P2P sunucusuna geçmekte buldum.

Burada oynamanın en büyük eksisi dilinin rusça olması. Herhangi bir şekilde Türkçe veya İngilizceye çevrilmiyor. Ancak bunun sıkıntısını çok fazla yaşamadım çünkü uzun yıllar boyu Allods deneyimim var. Neyin nerede olduğunu, neyle ne yapılacağını az çok biliyorum. Bilemediğim yerde de yardımıma Google Translate’in mobil uygulaması koşuyor.
Bu uygulamada kamerayı açıyorum ve ekrana tuttuğum bütün yazıları eşzamanlı olarak Türkçeye çeviriyor. Böylece neyin ne olduğunu anlayabiliyorum.

Sunucunun popülasyonu o kadar fazla ki! Bizim F2P sunucumuzun 2-3 katı kadar insan var. Henüz bir Türk ile karşılaşmadım ama Avrupa sunucusundan oraya geçen birkaç kişiyle tanıştım. Birbirimize yardımcı oluyoruz.

Eğer sizde 13 taşlı full tomarlı karakterlerin tek vuruşlarından bıktıysanız, emeğin ön planda olduğu, eşit ve bol oyunculu RESMİ bir Allods Online oynamak istiyorsanız, Allods Online hakkında güncel bilgilere sahipseniz benimle iletişime geçebilirsiniz.

Rusya sunucusunda oynamak isteyen, nasıl üye olunur, nasıl indirilir, nasıl ödeme yapılır vs merak edenler bana ulaşabilir. Seve seve yardımcı olurum. Kim bilir belki de Rusya’da bir Türk birliği bile kurabiliriz bir gün.

Herkese iyi oyunlar

Discord: Lhindven#2000

This post has been edited 1 times, last edit by "Lhindven" (Apr 4th 2020, 11:41pm)