You are not logged in.

Dear visitor, welcome to Allods Online Forum. If this is your first visit here, please read the Help. It explains in detail how this page works. To use all features of this page, you should consider registering. Please use the registration form, to register here or read more information about the registration process. If you are already registered, please login here.

1

Friday, June 27th 2014, 1:21pm

Dexter Simyacılık Rehberi

Selam arkadaşlar, Kusay Birliği'nden Dexter ben. Simyacılıkla ilgili dilim döndüğünce bilgi aktarmaya çalışacağım. Umarım faydalanabileceğiniz bir rehber hazırlamışımdır.

1) SİMYACILIK TANITIMI, NPCLERİ VE SİMYACILIĞA GİRİŞ
2) SİMYACININ ÜRETİM MALZEMELERİ
2A) ORAKLAR
2B) HAVANLAR VE GELİŞTİRMELER
2C) OTLAR VE NPC BİLEŞENLERİ
3) KAYNATMA VE İKSİR /POT ÜRETİMİ
4) SİMYACILIĞIN DORUK NOKTASI, AMALGAM KONSANTRESİ
5) ÖNEMLİ NOTLAR VE SON SÖZLER

1) SİMYACILIK TANITIMI, NPCLERİ VE SİMYACILIĞA GİRİŞ
Öncelikle arkadaşlar simyacılık, düşük maliyetli ve kâr yapma şansı yüksek bir meslektir. Her an her yerde simyacının ürettiği pot ve iksirlere ihtiyaç vardır. Asıl ya da 2. meslek olarak açılması, sizi dışarıya bağlı olmaktan kurtaracaktır. Lafı uzatmadan NPC'lerin yerlerini vereyim.

İmparatorluk tarafı

İttifak tarafı

Simyacılığa başlamak için her meslekte olduğu gibi ders kitabımızı (Sİmya Ders Kitabı) alıyoruz.

Mesleği bırakmak istiyorsanız hemen yanındaki Siyacı Unutma İksiri alıp kullanıyoruz.

2

Friday, June 27th 2014, 1:23pm

2) SİMYACININ ÜRETİM MALZEMELERİ
Mesleğe girdik, peki şimdi ne yapacağız?
Öncelikle almamız gereken bazı malzemeler var. Bunlardan ilki üretimin hammaddesi olan otları toplamak için kullandığımız ''orak''.

Gördüğünüz gibi 4 farklı orak mevcut NPC'de. Bunlardan en düşük olandan başlayıp mesleğimizin seviyesini yükselttikçe daha kaliteli oraklar kullanacağız. Mevcut karakter seviyesiyle karıştırmayın. Orak alırken önemli olan karakterin değil mesleğin seviyesidir.

0-15 seviye arası = Paslanmış orak
15-25 seviye arası = Bronz orak
25-40 seviye arası = Demir orak
40 ve sonrası = Çelik orak

İkinci olarak, havanlar.

Yine gördüğünüz üzere 4 farklı havan mevcut. Meslek seviyemize uygun olanı kullanmamız gerekiyor. Havan seviyesi yükseldikçe, aynı anda kaynatabileceğimiz ot miktarı da artar. İlk başta 2 malzeme kaybatırken son seviyede 5 malzemeyi kaynatacağız.

0-15 seviye arası = Ahşap havan - 2 malzeme kaynatabilir.
15-25 seviye arası = Bronz havan - 3 malzeme kaynatabilir.
25-40 seviye arası = Pirinç havan - 4 malzeme kaynatabilir.
40 ve sonrası = Altın havan - 5 malzeme kaynatabilir.

Bunun yanında, kaynatma sonucu ürün alma olasılığını yükseltmek için bazı geliştirmelerimiz mevcut. Bunları havana uygulamamız gerekli.

Bu şekilde NPC ile konuşarak açılan sekmeden bu geliştiricileri alabiliriz. Dikkat etmemiz gereken, her geliştirici her havana uygulanmaz. Seviye olarak aynı olmaları gerekmektedir.

Burada geliştirmeleri görüyorsunuz. Kısaca bahsedeyim;
Sargılar, %33 ihtimalle fazladan 1 adet iksir alma olasılığı verir.
Katalizör Örtüler, fazladan 1 adet düzeltme imkanı verir.
Taşlaşma Araçları, en alt satırı da kullanıma açarak bu satırdan ürün almamızı sağlar.
Filtreler, tek bir hammadde için 3 olan düzeltme miktarını 5e yükseltir.

Bir diğer malzememiz ise otlarımız ve NPC'den satın aldığımız bileşenler. NPC bileşenlerinin ulaşımı basittir, simya NPC'si ile konuşarak bunları satın alabiliriz. Otları ise haritalarda dolaşarak toplayabiliriz, müzayede ya da NPC'lerin tekrar satışından temin edebiliriz. Hangi otun hangi haritada olduğunu merak eden arkadaşlar için bir tablo bulamadım ancak şunu söyleyebilirim, yapacağınız iksirin seviyesine denk bir haritaya giderseniz, o iksire uygun otları bulabilirsiniz.

3

Friday, June 27th 2014, 1:25pm

3) KAYNATMA VE İKSİR /POT ÜRETİMİ

Üretim yapmak için izleyeceğimiz yolu madde madde ve ekran görüntüleriyle açıklayacağım.

1- Havanımıza sağ tıklıyoruz ve simyacılık ara yüzüne ulaşıyoruz.

2- ''Tarifler'' sekmesi dikkatinizi çekmiştir, üretmek istediğimiz potun neler istediğini bulmak için bu sekmeye tıklıyoruz.

Buradan üretmek istediğimiz ürünü rahatlıkla bulabiliriz ve neler gerektiğini öğrenebiliriz.

3- Her iksir farklı otlar veya NPC bileşenleri ister. Örnek olarak Dev Sihirli Zırh Merhemi''ni kullanıp konuya açıklık getireyim.

Görüldüğü üzere 5 adet bileşen isteyen bir iksir. Bu bileşenlerden bir tanesini NPC'den çekerek elde edebiliriz. Diğer 4 tanesi için otlarımızı kullanmamız gerekiyor.

Dip not olarak ekleyeceğim, astralda bosslardan düşen ''Seçmelik Ciğer Otu'' sayesinde ''Efir'' ve ''Kurutma'' bileşenine ulaşabilirsiniz.

4- Otumuzu ve NPC nesnemizi belirledikten sonra bunlara sağ tıklayıp havana geçiriyoruz. Hangisini önce hangisini sonra koyduğunuzun önemi yok, sıralama önemsiz. Eksik ya da fazla olmamalarına dikkat edin yeterli arkadaşlar.

5- ''Kaynat'' diyoruz.

6- Görüldüğü gibi gelen sıralamalarla ürün alımı yapamıyorum. Hemen moraliniz bozulmasın, simyacılıkta değişiklik yaparak çok nadir ürün alamama şanssızlığına düşeriz.

Yukarıda görüldüğü gibi ''Düzeltme'' haklarından bir tanesini aşağı-yukarı sekmelerine tıklayarak kullandım ve sonucunda 15 adet iksir alımı çıktı.

4

Friday, June 27th 2014, 1:29pm

4) SİMYACILIĞIN DORUK NOKTASI, AMALGAM KONSANTRESİ

Amalgam konsantresi, simyacılığı 60. seviyeye getiren herkesin ulaşabileceği bir materyaldir.

Tarifler sekmesinden baktığımız zaman, diğer iksir ve potlardan farklı hammaddeler istediğini görüyoruz. Bu hammaddelere ulaşmak için simya NPC'sinden ''Yüksek Simya Sanatı'' görevini almamız gerekiyor.

Görevle birlikte çantamıza 2 adet materyal geliyor.

Öz çıkartmak için kullanacağımız nesne.

Öldürdüğümüz yaratıkların özleriyle dolduracağımız şişeler.
Dikkat etmemiz gereken nokta, ''çıkarıcı'' eşyasını 15 saniyede bir kullanabiliriz, 3 saniyelik bir uygulama işlemi sonrasında yaratıkların içinden kırmızı bir küre şeklinde öz çıkartmamızı sağlar.

Şimdi yaratıkları kesebileceğimiz yerlere değinmek istiyorum.

Büyülü varlık ve hayvan özleri için İdrih'de Tektuel'i öneriyorum.

Burada ''Alaycı Papağan'' ve ''Paslanmış Döcüşçü'' kesip üzerlerinde ''Çıkarıcı'' nesnesini uygulayarak özlere ulaşabiliriz.

Gulyabani ve iblisler için ise Umayra'nın alt kısmı en uygun yer.

Burada ''Muhafızın Hayaleti'' - ''Hayalet Okçu'' (gulyabani) ve ''Hayalet İblis'' - ''Büyücü İblis'in Hayaleti'' (iblis) kesip özlerini elde edebiliriz.

Her 30 özü kestikten sonra, dolmuş olan şişeyi çantaya düşürmemiz gerekmektedir. Bunun için ''Z'' simgesi çıkınca basıyoruz ve şişelerimizi dolu bir şekilde çantamızın ''Zanaatlar'' kısmına alıyoruz.

Görevi tamamlayıp NPC'ye teslim ettikten sonra ''Kromatit'' isimli son bileşenimizi de alıyoruz.

Ardından 1 kromatit 4 süspansiyon şişesini kaynatarak, amalgam konsantresi üretebiliriz.

5

Friday, June 27th 2014, 1:31pm

5) ÖNEMLİ NOTLAR VE SON SÖZLER

* Bir kaynatma işleminde mümkün olduğunca aynı otu kullanmaya çalışın. Bu sayede birinden alamadığınız bileşen diğerinden gelir, gelmeyenden işe yarayan başka bir bileşen gelir vs. En az değiştirmeyle en yüksek ürünü almak için, temel husus budur.
* Maliyeti düşük bir meslektir, kâr oranı yüksektir. Boş vakitlerinizde amalgam konsantresi yaparak ve adalardan düşen bileşenle astral potlar yaparak kısa zamanda iyi paralar kazanabilirsiniz. Ancak fiyatı çok aşağılara çekmeyin :)
* Sadece satışa odaklanmayın, kendi ihtiyaçlarınızı karşılamak ilk önceliğiniz olsun.

Rehberim burada son buluyor arkadaşlar, ilginize teşekkür ederim. Atladığım herhangi bir kısım varsa ya da açıklamada yaptığım bir hata varsa lütfen bildiriniz.

Saygılarımla haşmetlilerim,
Dexter (Ercem)

6

Friday, June 27th 2014, 1:34pm

Discotech

Professional

Occupation: Teknik Destek

• Send private message

Merhaba, Başarılar konu sabitlenmiştir.
.

7

Friday, June 27th 2014, 1:39pm

Konuyu sabitlediğin için teşekkürler Discotech, umarım yeterlinin üzerinde bir rehber olmuştur. Olumlu/olumsuz geri dönüşlerde bulununuz, hataları yanlışları gösteriniz lütfen. Bu sayede düzenleme yaparak eksiksiz bir rehber oluşturabiliriz.

This post has been edited 1 times, last edit by "xcarsi1903" (Jun 27th 2014, 1:45pm)

8

Friday, June 27th 2014, 3:43pm

WasLey

Intermediate

• Send private message

Öncelikle Eline Emegine Sağlık.
Birşey sormak istiyorum bizden istedigi iksiri yapınca lwel atlama süreci hızlanıyor mu ?

9

Friday, June 27th 2014, 3:47pm

Öncelikle Eline Emegine Sağlık.
Birşey sormak istiyorum bizden istedigi iksiri yapınca lwel atlama süreci hızlanıyor mu ?

Mesleğe yeni başladığında NPC'nin verdiği görevler, ilk başlarda en hızlı ilerleme yolu. Ancak ilerledikçe, bu görevler bitince yapabildiğin en iyi iksiri yaparsan daha hızlı seviye atlar meslek.

10

Monday, July 14th 2014, 7:04pm

öncelikle rehber için çok teşekkürler. daha önce simyacılık rehberi talebinde bulunmuştum forumda =) son derece bilgisiz şekilde bişi sormak istiyorum affet. ben lv 22 simyacıyım. daha önce ot toplayarak lv atlanıyordu artık senin de yazdığın üzere iksir yaparak atlanıyor sanırım. lv 22 de hangi otları toplayıp hangi iksiri yapmam gerekiyor bunu nasıl anlayabilirim. hatta mümkünse Edit: şunu şunu topla ve şu iksiri yap diyebilir misin rica etsem =) şimdiden teşekürler.

This post has been edited 1 times, last edit by "Discotech" (Jul 14th 2014, 7:50pm)

11

Monday, July 14th 2014, 9:11pm

WasLey

Intermediate

• Send private message

Tarifler kısmından en son sayfaya yani seviye 22 kısmına gelerek senden istedigi iksirin yanındaki bileşenleri müzayede yoluyla yada o seviyedeki mapte dolaşarak elde edebilirsin.

12

Monday, July 21st 2014, 1:08am

Tarifler kısmından en son sayfaya yani seviye 22 kısmına gelerek senden istedigi iksirin yanındaki bileşenleri müzayede yoluyla yada o seviyedeki mapte dolaşarak elde edebilirsin.
tamamdır çok teşekkürler

13

Monday, July 21st 2014, 7:22am

rehber için teşekkürler gerçekten çok yararlı :thumbsup: :thumbsup:
“When you play the game of thrones, you win or you die.” – Cersei Lannister

Mesh