You are not logged in.

Dear visitor, welcome to Allods Online Forum. If this is your first visit here, please read the Help. It explains in detail how this page works. To use all features of this page, you should consider registering. Please use the registration form, to register here or read more information about the registration process. If you are already registered, please login here.

1

Friday, March 27th 2015, 1:07pm

Hinsa

Intermediate

• "Hinsa" started this thread

Occupation: Yazar

• Send private message

[PMB Birincisi] Hinja'nın Devasa Mühendis Rehberi

Hinja'nın Mühendis Rehberi

Mühendise dair herşeye deyineceğimiz , aklımızda ki tüm soru işaretlerini kaldıracağımız rehberimize hoşgeldiniz ! Büyük bir özen ile yerelleştirme yapılan rehberimi okurken eğlenmeniz ve bilgi edinmeniz dilekleri ile ... İyi okumalar !

- Tanıtım -

Herkese merhabalar,

İsmim, Hinja ve Smugglers Paradise (p2p) sunucusunda Anka Birliğinde oynamaktayım . Oyuna ilk türk sunucusunda başladım ve yaklaşık üç sene orada kaldım . Eski sunucumuzda birçok ittifakta bulundum .

Oyunda oynadığım rolleri, şifacı, mistik, büyücü, karabüyücü ve mühendis olarak sıralayabilirim . Birçok sınıfı oynadım ve farklı yapılandırmalarını denedim . Bu sayede ciddi bir tecrübe edinerek, savaş stratejisi geliştirmede kendimi geliştirdim . Türk sunucusunun diğer sunucular ile birleşmesi sırasında oyunu bırakmış durumdaydım fakat Smugglers Paradise sunucusu beni tekrar cezb etti . Yaklaşık yarım yıldır bu sunucuda oynuyorum ve birliğimi, arkadaşlarımı seviyorum :P

Son olarak söylemem gerekirse insanlara yardım etmekten hoşnut oluyorum . Bu sebeple hem eski forumda hemde bu forumda sürekli yardım konuları açmaktayım . Yakında bu forum için birkaç güzel planım var :love:

- İçerik -

Mühendis nedir ?
Mühendisin kuleleri ve reaktörü nedir ?
Mühendisin hangi silahları kullanmalıdır ?
Mühendis için yapılandırmalar nedir ?
Mühendis yetenek ağacı açıklamaları nedir ?
Mühendis antreman alanı açıklamaları nedir ?
Hinja’nın son sözleri nedir ?

- İçeriğimizden de bahsettiğimize göre, artık rehberimize geçebiliriz . İyi okumalar ! -

This post has been edited 20 times, last edit by "Hinsa" (Jul 5th 2015, 1:08am)

2

Friday, March 27th 2015, 1:07pm

Hinsa

Intermediate

• Send private message

Mühendis Nedir ?

Mühendis, astral adalarda yüksek hasar veren, gerektiğinde takım arkadaşlarına yardım eden kuleler kuran güçlü bir destek sınıfıdır . Birebir savaşlarda ise, yakın dövüş sınıflarına karşı platform avantajını kullanarak hasar almaz hale gelebilir . Rakibe, yanından asla ayırmadığı astral tüfeği ile enerji atışları gönderen mühendis, destek ve hasar rolünün harmanlandığı bir yapıdadır .

- Sıcaklık Göstergesi -

Mühendisin kullandığı yetenekler, sıcak veya soğuk olarak onun reaktörüne etki eder . Reaktör sıcaklığının önemi, mühendisin bazı becerilerini kullanması için belli sıcaklığa ihtiyaç duyması ve yeteneklerinin farklı sıcaklıklarda farklı tepkiler vermesidir . Sıcaklık reaktörü, oyun içinde yukarıda ki görselde görüleceği üzere konumlanmıştır . Becerileri kullanırken dikkat etmemiz gereken bir göstergedir .

- Mühendis'in Kuleleri -

Mühendisin en büyük ayrıcalıklarından biri, yanına mekanik yardımcıları ; kuleleri kurabilmesidir . Mühendisin kuleleri birçok beceriye sahiptir ve makine becerileri ile işlevsellikleri arttırılmıştır . Işık ve alev kuleleri hasar vermekte yoğunlaşırken, tıbbi yardım projesi kulesi müfettiklere sağlık açısından yardım etmektedir . Her kulenin belli bir mana bataryası vardır ve gösterdikleri her eylem için bu bataryadan bir miktar harcarlar . Bataryası biten kuleler kendiliğinden yok olur . Kuleler, öldürülerek de yok edilebilirler .

- Daha ayrıntılı bilgi ilerleyen bölümlerde verilecektir -

This post has been edited 10 times, last edit by "Hinsa" (Apr 12th 2015, 9:24pm)

3

Friday, March 27th 2015, 1:08pm

Hinsa

Intermediate

• Send private message

Mühendis Hangi Silahları Kullanmalıdır ?

Mühendis, yakalandığında çok hasar alabilen bir sınıf olduğundan, kendimize koruyucu eşyası olarak bir aksesuar ve yanında hançer seçmeliyiz . Böylece aksesuardan gelen korunma özellikleri, acil durumlarda, savaşın genel havasında bize yardım edecek .
Asamızı da konumlandırdığımız da silah yapılandırmamız bitmiş olacaktır .

Yani

+ +

Bu ekipman seti , bizim için en faydalı olan settir .

Mühendisin Yetenekleri

Mühendisin yetenekleri üç ana kategoriye ayrılır ;
  • Yaylım Ateşleri
  • Makine Becerileri
  • Diğer Beceriler
Kısaca yaylım ateşleri, en çok kullandığımız temel yetenekleri oluştururken, makine becerileri işlevsellik sağlayan ; yardımcı hasar veren ve şifa açısından müfettiklere yardım eden becerilerdir . Yeri geldiğinde rakibimizi kontrol altına almamızı sağlarlar . Diğer yetenekler ile sağlık mührü gibi tamamen etki veren pasif veya diğer iki kategoriden uzak becerilerden oluşur .

Öyleyse ilk önce en çok kullanacağımız beceriler olan yaylım ateşlerini inceleyelim !

- Yaylım Ateşleri -

En temel becerilerimizdir . Kullandığımız 5 beceriden 4 tanesi bu beceriler olacaktır . İki adet ısıtan ve iki adet soğutan yaylım ateşi bulunur .

Ateşli Atış : Rakibe bir ateş topu ateşler . Reaktörü 25c soğutur . Ortalama bir hasar verir .
Asitli Atış : Rakibe bir asit topu ateşler . Reaktörü 25c ısıtır . Ortalama bir hasar verir .
Elektrik Atışı : Rakibe bir elektrik yükü ateşler . Reaktörü 38c soğutur . Yüksek bir hasar verir .
Astral Atış : Rakibe yoğunlaşmış bir astral kütle ateşler . Reaktörü 38c ısıtır . Yüksek bir hasar verir .
Lazer Atış : Rakibe yoğun bir lazer ateşler . Rakibi bayıltır . Reaktöre etki etmez ve hasar vermez .
Yakıcı : Bakılan yönde, koni şeklide bir bölgeye her 1,2 saniyede ateş hasarı verir . Reaktörü her 1,2 saniye de bir 30c ısıtır .

- Makine becerileri bir sonraki sayfada anlatılmaktadır -

This post has been edited 10 times, last edit by "Hinsa" (Apr 17th 2015, 3:03pm)

4

Friday, March 27th 2015, 1:09pm

Hinsa

Intermediate

• Send private message

Mühendisin Yetenekleri

• Yaylım Ateşleri
  • Makine Becerileri
  • Diğer Beceriler
Kısaca yaylım ateşleri, en çok kullandığımız temel yetenekleri oluştururken, makine becerileri işlevsellik sağlayan ; yardımcı hasar veren ve şifa açısından müfettiklere yardım eden becerilerdir . Yeri geldiğinde rakibimizi kontrol altına almamızı sağlarlar . Diğer yetenekler ile sağlık mührü gibi tamamen etki veren pasif veya diğer iki kategoriden uzak becerilerden oluşur.

Öyleyse bize işlevsellik kazandıracak makine becerilerini inceleyelim !

- Makine Becerileri -

Mühendise hasar ve şifa yönünden yardım eden, rakibi yere sabitleyen yada yaylım ateşlerine fazladan güç sağlayan tüm kule ve diğer cihazlar bu kategoride incelenir .

Işık Kulesi : Rakiplere ateş zararı veren bir kuledir. Her iki saniyede bir kez ateş eder . 120 mana bataryası vardır, her atış 20 harcar.
Tıbbi Acil Durum Projesi : Her yardım saniyede bir çevresine şifa veren iyileştirici kuledir. Çapı 8 metredir. Her saniye 8 mana harcar.
Çelik Sivrisinekler : Rakibe üç saniyede bir elektrik hasarı veren üç sivrisinek yollar . Rakip hareket ederse yetenek iptal olur .
Çelik Tuzak : Rakibi yere sabitleyen güdümlü bir cihaz kurar . Rakip yere sabitlenirken süreli hasar alır .
Sütun Projesi : Mühendisi yere sabitler ve tüm hareketleri engeller . Bu süre zarfında enerji yenilenmesi %50 artar .
Platform : Mühendisin önemli savunma yeteneğidir . Mühendisi yerden havalandırır ve yakın dövüşten hasar almamasını sağlar .

- Diğer yeteneklere bir sonraki sayfada bakabilirsiniz -

O güzel konular, o Bilge Cun esintili atlarına binip; mazinin utangaç çizgisinde kayboldular ...

This post has been edited 4 times, last edit by "Hinsa" (Apr 17th 2015, 3:04pm)

5

Friday, March 27th 2015, 1:09pm

Hinsa

Intermediate

• Send private message

Mühendisin Yetenekleri

• Yaylım Ateşleri
  • Makine Becerileri
  • Diğer Beceriler
Kısaca yaylım ateşleri, en çok kullandığımız temel yetenekleri oluştururken, makine becerileri işlevsellik sağlayan ; yardımcı hasar veren ve şifa açısından müfettiklere yardım eden becerilerdir . Yeri geldiğinde rakibimizi kontrol altına almamızı sağlarlar . Diğer yetenekler ile sağlık mührü gibi tamamen etki veren pasif veya diğer iki kategoriden uzak becerilerden oluşur .

Öyleyse şimdi bize birçok yeni etki kazandıracak diğer becerileri inceleyelim !

- Diğer Beceriler -
Defibrilasyon : Rakibe kullanıldığı zaman hasar verir ve sersemletir, müfettiği ise diriltir .
Mana Salınımı : Reaktör sıcak ise rakibe hasar veren etki bırakır, soğuk ise yavaşlatır . Oyunda ki en uzun tanımdır
Sağlık Mührü : Bizim ve tüm müfettiklerimizin sağlığını, manasını ve enerjisini %30 arttırır .
Acil Durum Diriliş Seti : Canımız bittiğinde, bize kalkan ve hız verir . Yani ölmemizi engeller .
Savaş Durumu : Hareket edemeyen bir kule kurar ve mühendis üstüne binerek hareketsiz kalır . Bir miktar kalkan verir .

Savaş durumu tüm atışlara fazladan etki eklemektedir . Bunlar ;
  • Ateşli atış, rakipleri 7 metre uzağa iter .
  • Asitli atış, rakibe 7 saniyede bir hasar veren yükler yollar . En fazla 3 yük birikebilir .
  • Elektrik atışı, rakibi 2 saniye susturan ve silahsız hale getiren etki verir. En fazla 3 kez birikebilir .
  • Astral atış, hedefe 3 sefer biriken bir etki ekler . Etki sona erdiğinde hedef, etrafına zarar verir .
  • Tüm atış becerilerinin mesafesi 60m mesafeye sabitlenir .
- Bombalar -

Bombalar, gelişimler sayesinde bize hasar yönünden yardımcı olurlar .

Parça Tesirli Bomba : Rakibe ve çevresine hasar verir . Gelişimler ile çok daha işlevsel hale gelir .
Titreşim Bombası : Tek bir rakibe süreli gölge hasarı verir . Reaktörün sıcaklığına bağlı olarak hasar artar .

- Mühendisin yeteneklerine göz attık, öyleyse şimdi yapılandırmalarına bakalım ! -

This post has been edited 7 times, last edit by "Hinsa" (Jun 15th 2015, 8:17pm)

6

Friday, March 27th 2015, 1:10pm

Hinsa

Intermediate

• Send private message

Mühendis'in Önemli Yetenekleri

Mühendis, aktif becerilerinin yanında bazı pasif becerilerine yapılandırmalar yolu ile ulaşabilir . Bu yeteneklerden bazıları bize çok büyük avantajlar kazandırmaktadır . Öyleyse onları incelemeden olmaz . Haydi inceleyelim !

- Bombardıman -

Bu beceri sayesinde, art arda yapacağımız her asit veya ateş atışı, bize bombardıman etkisi kazandırır .
Bu etki altındayken mühendisin atışları, %60 daha az enerji harcarlar . Etki 6 saniye sürer .

- Değişken Kutupluluk -

Bu gelişim sayesinde rakibe yapacağımız ısıtıcı ve soğutucu atışlar, rakip üzerinde birer etki bırakır . Bu etkiler şöyledir ;

Bu etki soğutucu atış yaptıktan sonra rakibe eklenir, bir sonraki ısıtıcı atışa fazladan hasar ekler .

Bu etki ısıtıcı atış yaptıktan sonra eklenir, bir sonraki soğutucu atışa fazladan hasar ekler .

- Mermiler -

Bu beceri sayesinde, parça tesirli bomba attığımız rakip 4 adet mermiler etkisi alır . Mermiler etkisi, her yapılan atışta 1 adet azalır ve yapılan atışa fazladan hasar ekler .

- Kolay Hedef -

Rakibe bir işaret bırakır ve bu işaret rakio %10 sağlık kaybedene kadar aldığı tüm hasarları 2 katına çıkarır . Astral için kullanışlıdır . Kullanıldıktan sonra rakip üzerinde 5 dakikalık bağışıklık etkisi belirir .

- Adrenalin -

Bu beceri sayesinde vereceğimiz etki, müfettik üzerinde ; yakında ki her grup üyesi için sağlık miktarını %15 arttıran bir özellik kazandırır .
Bu %15 lik yükselme en fazla 6 defa tekrarlanır .

Astral için gerekli yetenekleri öğrendik, şimdi yapılandırmaya geçelim !

This post has been edited 11 times, last edit by "Hinsa" (Apr 17th 2015, 3:06pm)

7

Friday, March 27th 2015, 1:11pm

Hinsa

Intermediate

• Send private message

Mühendis'in Astral Yapılandırması

Mühendisin astral yapılandırmasında amacımız saf hasar vermek ve takım arkadaşlarımıza makinelerimiz ile destek olmaktır . Ana görevimiz hasar vermek olduğu için yapılandırmamız hasara odaklı fakat yine de kendimizi korumaya yeterlidir .

- Yapılandırma -

(Büyütmek için üzerine tıklayınız)

Bu yapılandırmada kullanılması gerekilen sıralama şöyledir ;

|
v

|
v
5x
&

5x
|
v
|
v
|
v
|
v
|
v

|
v

Sıralamayı bu şekilde yaparsanız oldukça düzenli ve güçlü bir hasar verebilirsiniz :)

Bu sıralamanın başına, kolay hedef gibi becerileri koyarsanız patron canavaları daha kolay alt edebilirsiniz .

This post has been edited 11 times, last edit by "Hinsa" (Apr 17th 2015, 3:07pm)

8

Friday, March 27th 2015, 1:11pm

Hinsa

Intermediate

• Send private message

Mühendis'in Daha Önemli Yetenekleri

Mühendis, aktif becerilerinin yanında bazı pasif becerilerine yapılandırmalar yolu ile ulaşabilir . Bu yeteneklerden bazıları bize çok büyük avantajlar kazandırmaktadır . Öyleyse şimdi birebir yapılandırmada kazanacağımız yetenekleri incelemeden olmaz . Haydi inceleyelim !

-Bu bölüm diğer yeteneklere ek olarak duellolarda kullanacağımız yetenekleri içermektedir .

- Şok Dalgası -

Bu yetenek sayesinde, parça tesirli bomba attığımız rakip ve çevresindekiler yere serilecekler .

- Doğrudan Akım -

Bu yetenek sayesinde defibrilasyon kullandığımız zaman rakip iki kat daha uzun süre sersemleyecek ve yenilenme süresi oldukça azalacak .

- Arttırılmış Kapasite -

Bu yetenek sayesinde defibrilasyon becerisinin hazırlanma süresi sıfırlanır ve anında yapılabilir .
Ayrıca ışın tüfeği ile bayılttığımız rakip, canı %90 altına düşmedi sürece bu etkiden kurtulamaz .

- Kontur Aşırı Yükleme -

Bu yetenek sayesinde ölürken devreye giren kalkanımız, devreye girdiği anda çevremizde ki yedi metrelik alana hasar verecek ve bu kalkan üstümüzde kaldığı sürece aldığımız hasar oldukça azaltacak .

-Duello sırasında kontrol ve savunma kazandıracak yeteneklerimiz bunlardı, öyleyse şimdi birebir yapılandırmamızı inceleyelim.

This post has been edited 6 times, last edit by "Hinsa" (Apr 17th 2015, 3:08pm)

9

Friday, March 27th 2015, 1:13pm

Hinsa

Intermediate

• Send private message

- Mühendis'in Birebir Yapılandırması -

Mühendisin birebir yapılandırmasında asıl amaç, karşıda ki rakibe hasar vermeyi merkeze almak yerine ; rakibi kontrol altında tutmayı ve savunmayı güçlendirmektir . Böylece kontrollü ve büyük ihtimalle zaferle sonuçlanan bir duello geçirmiş oluruz .

- Yapılandırma -

(Büyütmek için üzerine tıklayınız)
Bu yapılandırmada dikkat edilmesi gereken en önemli unsur rakibe paldır küldür hasar vermek değil, rakibi kontrol altına alıp öyle hasar vermektir. Aksi takdirde rakip cezamızı verecektir .

- Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar -
  • Bol bol parça tesirli bomba kullanmak rakibi yerde bırakacaktır .
  • Çelik tuzak kullandığımızda rakibimiz 10 saniyeden uzun süre yerine sabitlenecektir .
  • Defibrilasyonu geldikçe kullanmak en mantıklısıdır çünkü rakibe 6 saniye sersemletme uygulamaktadır .
  • Rakibi çelik tuzak ile sabitledikten sonra çelik sivrisinekleri kullanmak garantili hasar kazanmamızı sağlar .
  • Bunun yanında kontrol etkilerini uygularken sürekli atış yapmalı, eğer kendimizi güvende hissediyorsak sütun projesi kullanılmalı ve kesintisiz hasar verilmelidir .
  • Sağlık mührü ve adrenalin olmadan savaşa girmemeye dikkat edilmelidir .
  • Rakip ile aranızdaki mesafe asit ve ateş atışlarını yapacak azami mesafeyi geçmemeli . Böylece ortalama mesafeden en iyi verimi alabiliriz .
  • Rakip size yaklaştığında platformu kullanmaktan çekinmeyin .
  • Isı hassasiyeti etkisini unutmayın ve atışları soğutucu-->ısıtıcı şeklinde kullanın .
  • Parça tesirli bombanın, mermiler etkisinden yararlanın .

Bu kurallara dikkat edildiği sürece olumlu sonuç almanız kaçınılmazdır . Her zaman dikkatli olmakta fayda var tabii ki :)

- Hinja'nın Son Sözleri -

Evet arkadaşlar,

Burada rehberimin sonuna geldik, öncelikle faydalı olduğumu umarak sözlerime başlıyorum ;

Rehberimde sizlere elimden geldiğince bildiğim herşeyi aktarmaya çalıştım . Size 'şöyle oynayacaksınız' mantığını aşılamaktansa,
'böyle oynarsanız şöyle olur' mantığını aşılamaya çalıştım . Bu sayede, birbirinin izinden giden değil, kendi yolunu çizen mühendisler görebileceğimi düşündüm . Umarım hepinize yardımcı olabilmişimdir .

Son olarak bu oyunda , üzerimde emeği olan insanlara bir teşekkür etmek istiyorum ;

Bu rehberi hazırlamam ve hatta mühendis sınıfını tercih etmemde en büyük etken olduğu için TheRampage'e,
Bana Allods Online dünyasını öğreten Maddog'a,
P2P sunucusunda bana yardımlarını esirgemeyen Melony ve Dimebag'e
ve zor anlaşılır ingilizceme rağmen bana sabırla cevap veren, gerektiğinde dil dersi dahi veren Fiddler'e teşekkür ederim .

Kendinize iyi bakın !

O güzel konular, o Bilge Cun esintili atlarına binip; mazinin utangaç çizgisinde kayboldular ...

This post has been edited 6 times, last edit by "Hinsa" (Jul 5th 2015, 1:26am)

10

Friday, March 27th 2015, 3:07pm

KomandoR

Trainee

Occupation: Amalgam Looter

• Send private message

Detayli duzgun bir rehber olmus bos sanslar
.

11

Friday, March 27th 2015, 3:09pm

Hinsa

Intermediate

• Send private message

Detayli duzgun bir rehber olmus bos sanslar

Teşekkür ederim , resimleri büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz .

12

Friday, March 27th 2015, 4:06pm

güzel olmuş eline sağlık
Melony /
Melonty
:thumbup: (p2p can. gelin sizde canlanın)

13

Friday, March 27th 2015, 4:10pm

Hinsa

Intermediate

• Send private message

güzel olmuş eline sağlık

Teşekkür ederim :)

14

Sunday, March 29th 2015, 11:48am

Çok güzel olmuş ellerine sağlık hiç mühendis oynamasam bile mühendis açasım geldi. :thumbsup:

15

Sunday, March 29th 2015, 6:16pm

Hinsa

Intermediate

• Send private message

Çok güzel olmuş ellerine sağlık hiç mühendis oynamasam bile mühendis açasım geldi. :thumbsup:

Teşekkür ederim , sağol :)

16

Sunday, March 29th 2015, 6:18pm

Mühendis reenkarne açıcaktım çok yararlı oldu benim için teşekkürler
CHAKICI

17

Monday, March 30th 2015, 1:55pm

ÇiLeK

Intermediate

Occupation: Gamer

• Send private message

Eline sağlık, güzel bir çalışma olmuş ^^

18

Monday, March 30th 2015, 4:19pm

Hinsa

Intermediate

• Send private message

Eline sağlık, güzel bir çalışma olmuş ^^

Teşşekür ederim Çilekciğim :)

19

Wednesday, April 15th 2015, 7:22pm

Hinsa

Intermediate

• Send private message

Hinsa'nın Devasa Mühendis Rehberi, düzenlenen kurallara uygun şekilde en baştan güncellenmiştir .

20

Saturday, April 18th 2015, 12:48pm

....

Eline sağlık çok detaylı ve açıklayıcı bir anlatım olmuş :thumbsup: :thumbsup: