You are not logged in.

Dear visitor, welcome to Allods Online Forum. If this is your first visit here, please read the Help. It explains in detail how this page works. To use all features of this page, you should consider registering. Please use the registration form, to register here or read more information about the registration process. If you are already registered, please login here.

1

Tuesday, March 31st 2015, 10:51pm

[PMB] Vandar Şifacı Rehberi ( AllodsTR Coby Ozan Rehberi " 2. Olan " yapımcısından )

İyi günler arkadaşlar AllodsTR zamanında Coby Ozan Rehberi ile ikinciliği kazanmıştım.
Bu gün sizlere Şifacı Rehberi ile yardımcı olmaya çalışacağım.

Karakter Adı : Vandar ( Eski Ozan )
Sınıf : Şifacı
Birlik : Huzur

Rehberi İçeriği :
  • Şifacı Sınıfı ve Nitelikleri
  • Gelişim Aşamaları ve Yetenek Puanları
  • PvE Şifa Yapılandırması
  • PvP DPS yapılandırması
  • Açıklamalar

Şifacı Sınıfı ve Nitelikleri

Şifacıların öncelikli görevi kendini ve grubunu hayatta tutmaktır. Bu yüzden temel yetenekleri iyileştirme ve koruma üzerine kurulmuştur.
Eski tip MMORPG oyunlarda sınıflar düz mantıkla oynanmasına rağmen günümüzde, yetenek ağacı " talent " ve çok yönlülükle sınıflar adlarının dışında hareket etmektedir. Şifacı sınıfı DPS yaparken Okcular çift elli silahlarla yakın mesafe oynayabiliyor. Bu tamamen sizin tercihiniz.
Ben rehberimde kendi oyun tarzıma uygun şekilde hazırladığım ve kullandığım PvE ve PvP yapılandırmalarımı paylaşacağım.

Gelişim Aşamaları ve Yetenek Puanları

Ben kendi karakterim üzerinden 63 Talent Puanı ve 72 Yetenek Puanı üzerinden yapılandırma hazırlayacağım.
Dünya gizemlerinden gelen aşamalar dışında 1-2-3. Danas Sayfalarına sahibim.
Benim rehberimi kullanmanın dışında 65. seviyede kullanışlı bir karakter için en az 1-2. Danas Sayfalarına sahip olmanızı öneririm.

PvE Şifa Yapılandırması Giriş

PvE Şifacı yapılandırmasına başlarken Şifacı karakterin en temel yeteneğinden bahsedelim ;

Faktörler! ve Fanatizm!

• IŞIK FAKTÖRÜ : Büyü ile saldırı yapılan faktördür. Bu faktör fanatizm etkisi altında saldırı büyülerini anında gerçekleştirir ve büyüler yapılırken bozulmaz. Göklerin İlahi Cezası ve elit yeteneği ile fanatizm kazanır.

• LÜTUF FAKTÖRÜ : Şifa için gerekli olan faktör. Bu faktörde temel şifa yeteneklerimiz fanatizm etkisi altında anında kullanılır ve yine şifa yeteneklerimiz saldırı altında kullanılırken büyü bozulmaz. Grup üyeleri yada kendimiz saldırı altındayken fanatizm alır.

• ÖFKE FAKTÖRÜ : Fiziksel saldırılar için gerekli faktördür ve bu faktörde saldırı yeteneklerimiz fanatizm etkisi altında bekleme süresi sıfırlanır. Fiziksel saldırılarda fanatizm alır.

• FANATİZM : Faktörlerin yeteneklere olan etkilerini kullanmamızı sağlar. Üç kere birikebilen bir etkidir ve faktöre göre yetenek kullanıldığında 1 etki azalır.

Artık Faktörleri ve Fanatizm'in etkilerini öğrendiğimize göre geçelim PvE Şifa Yapılandırmasına.
Şifa yaparken yani " can yenilenmesi " karakterimiz en temel 4 yeteneği kullanır. Bunlar ;

• Şifalı Işık : En temel şifa büyüsü 2.5 saniyede üretilir ve ortalama bir iyileşme sağlar.
  • Hayır Duası : Süreli iyileştirme sağlar, bekleme yada üretme süresi yoktur, birden çok hedefe kullanılırsa mana bedeli artar.
  • Şifa : Fanatizm ile kullanılması makul, normalde 2 saniyede üretilir yüksek iyileştirme sağlar. 30sn bekleme süresi vardır.
  • Büyük Şifa : Biraz hantal bir yetenek 5 saniyede üretilir düz kullanılması imkansızdır. Fanatizm ile anında kullanılır ve yüksek iyileştirme sağlar.

Temel olarak bu yetenekler üzerinden dönüyoruz. Birde talent ağacından gelen Şifa Çemberi var bu yetenek bizi merkez alarak 20 metre çapında 2 saniyede ortalama iyileştirme sağlayan bir şifa çemberi oluşturur.

yetenekleri, gelişim ağacımızdan " talent " besleyerek güçlendirebilir ve kullanabilirliğini arttırabiliriz. Sahip olduğumuz TAŞ, DÜZEY ve MAHFAZA gelişimlerine göre bazı yeteneklerden feragat edebilir ve değişik yapılandırmalara gidebilirsiniz. Buna ben karışamam ama ben kendi sahip olduklarımla en kullanışlı yapılandırmayı hazırlamaya ve anlatmaya çalışacağım.

Şifa yeteneklerimizi öğrendiğimize göre birazda gelişim aşamalarına bakalım ve ne işe yaradıklarını görelim.

İlk başlangıç olarak verdiğimiz bu gelişimler bize stat olarak dönüyor. Sırası ile birinci, ikinci ve üçüncü sayfalar ;
  1. Meleke +3
  2. Canlılık +15
  3. Meleke +9, İrade +8, Coşku +%9, Metanet +9

Böylece gelişim ağacımıza başlarken ilk statlarımızı yükselttik.

Şimdi gelişim aşamalarından önemli bazı noktalara bakalım.

Yine sırası ile birinci, ikinci ve üçüncü sayfada altı yeşil çizi yeteneklere bakalım.

1. Birinci satırda Şifa Çemberi alan iyileştirme yeteneğimiz ve hemen altında İnancın Gücü, Şifa Çemberi'ni geliştiren yetenek bu sayede çember açıkken alınan zarar %30 düşüyor ve büyü oluşturma %100 ihtimalle kontrol büyüleri tarafından bozulamıyor. Sağ tarafta ortada gözüken yeteneğimiz Şehitlik Mertebesi isminden korkmayın şehit olduğumuz yok bu yetenek canımız %50'nin altına indiğinde 10 saniye için savunma statlarımızı %30 arttırıyor.
  2. Güçlü İnanç, bu yetenek Fanatizm'e girdiğimizde her etkide gruba iyileştirme yapıyor. Pasif bir yetenek sayılabilir, Fanatizm alırsın grup iyileşir düz mantık. Can yenilemesi düşük ancak PvE talentinde grup hasar aldıkca Fanatizme girdiğinizi düşünürsek 2-3 saniyede bir yenileme fena fikir değil! Bu arada altını çizmedim ama hemen altındaki gelişim Fanatizm alma şansımızı %15 arttırıyor bilginize.
  3. İlahi Işık, şimdi bu bizim süreli yenileme yeteneği vardı hani Hayır Duası bu onun küçük kardeşi mantık aynı süreli yenileme sağlar ama şöyle diyelim hem fazladan bir yetenek hemde Hayır Duasını birden çok hedefe atarsak mana bedeli artıyor. Bu yüzden yerine göre ikisi değişmeli kullanılabilir. Unutuyordum altta mavi yoga yapan dayı var onun adı Işık Mührü bu yetenekde önemli bu yetenek şifa bastığımızda pasif olarak açılır şifa atılan kişide ekstra süreli yenileme sağlar. Bu tip süreli yenilemeler manamızı idareli kullanmamız açısından önemli.

Geri kalan yeteneklerimiz şifalarımızı güçlendiriyor, mana bedellerini düşürüyor, ufak tefek saldırı yeteneklerimizi güçlendiriyor ve etkilerini arttırıyor. Hepsini yazman gereksiz hantallık oyun içerisinde okuyabilirsiniz ama temelde hepsi gerekli.

Tabi ortada şifa basa basa elimiz kolumuz bağlı kalmasın diye birde bunlara ek aynı yapılandırmada kullanılabilecek saldırı yeteneklerimiz var.

• Süpüren Alev : Süreli hasar veren saldırı yeteneği.
  • Gerilim Boşalması : Elektrik hasarı veren ve düşmanları yere seren bir saldırı.
  • Işık Zinciri : Fanatizm gördüğünde şifa basmıyorsan işte bunu basarsın ardışık hedeflere isabet eden ve Fanatizm anında seri kullanılan güzel bir saldırı yeteneği.

Aslında ilk günden beri Şifacıların temel metası bu zaten oyun bize meta değişikliği imkanı vermiyor. 4 Temel şifa yeteneğine ek 3 büyü ile ayakta kalıyoruz hem PvP hem PvE ' de çünkü bu yetenekler talent ağacında da kesişiyor ve uyumlu kullanılıyorlar.

Yetenek Ağacı

Yetenek ve talent dağılımı bu şekilde, peki neler sağlar bu talent bize.

• Canımız %50'nin altına inince büyü direnci ve zırh artıyor.
  • Canlılık, Metanet, Coşku, İrade statlarımız artıyor.
  • Fanatizm alma şansımız artıyor.
  • Şifa yeteneklerimizin etkileri artıyor mana bedelleri düşüyor.
  • Süpüren Alev yeteneğinin hasarı ve etkisi artıyor ve ayrıca arkasından uygulanan Elektrik hasarlarını arttırıyor.

Fanatizm etkisini saldırı yada savunma amacıyla kullanıyoruz. Eğer şifa kullanacaksak Büyük Şifa için Fanatizm bekleriz çünkü büyünün hazırlanma süresi uzun. Bunun dışında ortalama bir savaşta Hayır Duası ve Şifalı Işık işimizi görür.
Saldırı içinde Fanatizm etkisi varken Işık Zinciri kullanılabilir. Ayrıca Gerilim Boşalması düşmanları yere sermek için kullanılabilir.
Saldırılarımız caydırıcı amaçla yada saldırıya destek amacıyla yapılır genelde. Çünkü saldırıyı sürdürecek yada tamamlayacak hasara sahip değiliz.

Şifa için mantığımız budur. Detayın detayına inmek gereksiz kafa yorgunluğuna sebep olur zaten bir sınıfı %100 çözmek için zaman harcamak oynamak gerek. Ayrıca bu yapılandırma bana uyar size uymaz belki, sebebi oyun tarzınız. Sahip olduğunuz geliştirmelerin sayısı vs. olabilir.

SONUÇ ve ÖNERİLER : Arkadaşlar Şifa sınıfı oynuyorsanız ve amacınız PvE oynamaksa bu rehberin arkasındayım ve istek önerilere göre yine elimden gelen yardımı yaparım. Ancak her karakter sahip olduğu TAŞ,DÜZEY ve MAHFAZA itemlerine göre farklılık gösterir. Bu yüzden kıyaslamaya girmeyin.

Benim sunduğum talent ciddi manada Şifa yapmak için gereken tüm yetenekleri ve günlük görevlerinizi idare edecek DPS'i sağlar.
Şifacıyı, Şifa maksatlı oynamak için benim reenkarne karakter tercihim Pagan olabilir buda Doğal Denge yeteneği için.

Rehberin bu kısmı bitti, ilginiz için teşekkür ederim.

This post has been edited 3 times, last edit by "Vandar" (Apr 8th 2015, 12:30pm) with the following reason: REHBERİ YARIŞMASI SÜRESİ UZANDIĞI VE BENİMDE GERÇEKTEN O ÖDÜLE İHTİYACIM OLDUĞU İÇİN BAŞLIĞI KAPSAMLI BİR ŞEKİLDE REVİZE ETMEYE KARAR VERDİM. LÜTFEN GEREKEN İLGİ VE ALAKAYI GÖSTERİN ARKADAŞLAR. ELİMDEN GELENİ YAPACAĞIM.

2

Wednesday, April 1st 2015, 9:03am

Selam elinize sağlık güzel olmuş fakat gelişim ağacinda bir hatayi farkettim. Canimizin azaldiğinda şifayi arttiran aşamalar ışık ve öfke faktörleri için aktif oluyor. Sanirim onun yerine engizisyon tercih edilebilir

3

Wednesday, April 1st 2015, 9:41am

başlık dikkatimi çekti hangi senenin Ozan 2.si ?

4

Wednesday, April 1st 2015, 10:39am

İlk sene 52. zamanı Coby ile Seviye 6 taş ödülü almıştım rehber ikinci oldu ama yorumlarda ve görüntülemede birinciydim ve herkes hakkımın yendiğini yazdı birinci rehberde çok fazla görsel vardı ama boş ve yanlıştı karakter useless duruma düşerdi. Ben sadece yarım saatte hazırladım rehberi ikinci oldum tek eksiği o kadar süslenmemesiydi :) İlk seneden kastım Ozan'ların oyuna dahil olduğu zaman.

5

Wednesday, April 1st 2015, 10:41am

Selam elinize sağlık güzel olmuş fakat gelişim ağacinda bir hatayi farkettim. Canimizin azaldiğinda şifayi arttiran aşamalar ışık ve öfke faktörleri için aktif oluyor. Sanirim onun yerine engizisyon tercih edilebilir
Düzeltebiliriz, doğrudur. Zaten tam bitirmedim ve gece çok yorgun hazırladım hata yapmış olabilirim. Özür dilerim.

6

Wednesday, April 8th 2015, 12:46pm

PvP ve DPS Yapılandırması Giriş

PvP ve DPS Yapılandırması Giriş

Artık Faktörleri ve Fanatizmi bildiğinize göre ve az çok yeteneklerinizi tanıdığınıza göre şimdi PvP için DPS nasıl yapılır ona bakalım.

Yetenekler ve Açıklamaları

• İlahı Ceza : 3. Kademede ve talent ağacından açtığımız Çılgınlık yeteneği ile paralel kullanmak için var. Hedef ile mesafeniz açılmışsa ve son vuruşlara kalmış kaçıyorsa bu kombinasyon iş görüyor.
  • Hüküm - Aforoz : Ana hasar yeteneğimiz ve Fanatizm kazandıran yetenek.
  • Süpüren Alev : Sapkınlık Dövüşcüsü talenti ile Süpüren Alev etkisi altındaki hedeflere %39 fazla hasar veriyoruz.
  • Işık Zerresi : Fanatizm ile atılabilen menzili saldırımız ve Kutsal Öfke yeteneğinin bekleme süresini düşürüyor.
  • Gerilim Bolaşması : Hedefi menzilden saldırarak yere seren her talentte gerekli bir kitle kontrol yeteneği.
  • Baş Döndüren - Sitem : Hedefi disable konuma getiren yetenekler. PVP için gerekli.
  • Hayır Duası - Büyük Şifa : Ufak çaplı can yenilemesi sağlayan yetenekler, talent desteği olmadığı için çok büyük şeyler beklemeyin ama süreli yenileme ve Fanatizm etkisinde direk kullanabilme açısından iş görüyor.
  • İnanç Sınırı " 52 yeteneği " : Yine ayakta kalmamızı sağlayan yeteneklerden.

SİZİ BİLGİYE EN KISA VE BASİT YOLDAN ULAŞTIRMAK İÇİN ÇOK FAZLA GÖRSELLE KAFANIZI VE GÖZÜNÜZÜ YORMUYORUM.

08.04.2015 SON GÜNCELLEME TARİHİM MUHTEMELEN YARIN SON BİR EK YAPARAK REHBERİ TAMAMLAMAYI DÜŞÜNÜYORUM.

BURA KADAR OLAN KISIMDA PVE VE PVP İÇİN ŞİFA VE MELEE " FİZİKSEL YAKIN MESAFE " DPS YAPILARINI ANLATTIM.

ŞİFACI SINIFI İLE İLGİLİ YORUM YAPMAK GEREKİRSE : DİĞER OYUNLARIN AKSİNE PASİF BİR SINIF DEĞİL DESTEK ROLÜ DIŞINDA DPS OLARAK DA OYNANABİLİYOR.
FİZİKSEL SALDIRILARI ÇOK GÜÇLÜ, BASİT VE KULLANIŞLI. KARIŞIK KOMBİNASYONLARI YOK DÜZ VE YÜKSEK HASAR VERİYOR.
BÜYÜLERİ FANATİZM OLMADAN KULLANIŞSIZ O YÜZDEN DPS İÇİN CAST ÖNERMİYORUM.
ŞİFA YETENEKLERİ ZATEN SINIFI GEREĞİ YETERİNCE VE ETKİLİ.

OYUNA YENİ BAŞLAYACAKSANIZ VE GENELDE PASİF BİR OYUNCUYSANIZ RAHAT OYNARSINIZ AKTİF VE İYİ BİR OYUNCUYSANIZ ZATEN ULU OLDUKTAN SONRA DPS+ŞİFA OLARAK İKİ YÖNLÜ KEYİFLE OYNARSINIZ.

SON YAMA İLE OYUN ÇOK BASİTLEŞTİ İTEM KARMAŞASI KALKTI. AMA STATLAR KARIŞTI BİR BİRİNE.

STAT OLARAK ;

TEMEL STATLAR " İTEMLERDEN GELİR "

COŞKU : HASARI ARTTIRIR. ( HASAR x COŞKU ŞEKLİNE HASARI STATIN KATI OLARAK ARTTIRIR. )
DAYANIKLILIK : MAKSİMUM SAĞLIK PUANINI ARTTIRIR.

ALT STATLAR " TAŞLARDAN GELİR "

*MELEKE : HASARI ARTTIRIR ( HASAR + STAT %'Sİ ŞEKLİNDE HASARI STATIN YÜZDESİ KADAR ARTTIRIR. )
*CANLILIK : MAKSİMUM SAĞLIK PUANINI ARTTIRIR ( AYNI ŞEKİLDE % OLARAK ETKİ EDER. )

METANET :
ALINAN ZARAR SOL ÜST KÖŞEDE ÇUBUK ŞEKLİNDE GÖSTERİLEN METANETİ ARTTIRIR VE ETKİ SEVİYESİNE GÖRE VERİLEN HASAR VE ŞİFA ARTAR.
İRADE : KISACA ALDIĞIMIZ KİTLE KONTROL ETKİLERİNİN SÜRESİNİ AZALTIR.

VAHŞET : VERİLEN ZARAR VE ŞİFA HEDEFİN KAYBETTİĞİ SAĞLIK YÜZDESİNE GÖRE ARTAR.
KANA SUSAMA : VERİLEN ZARARIN %'SİNE ORANLA CAN ÇALARIZ.

ÖFKE : HEDEFİ YARALAMA ŞANSIMIZI ARTTIRIR. " BU ARALAR PEK ETKİSİNİ GÖRMÜYORUZ " ESKİDEN ADAMI HAYATTAN SOĞUTURDU.
MUKAVEMET : BUDA BİZİ YARALANMALARDAN KORUR, YARALANMIŞ HEDEFİ İYİLEŞTİRME ŞANSIMIZI ARTTIRIR. " BUNUNDA HAYRI KALMADI "

*ŞANS : BU STAT YALAMA OLDU ESKİDEN OYUNU BİLİP BİLMEME DEĞİL ŞANSIN % KAÇ DİYE BAKILIRDI ŞİMDİ ;
BİRLİK GELİŞİM AĞACINDAN VE EJDER İTEMLERİNDEN GELEN BİR STAT HALİNE GELDİ SALDIRI VE ŞİFANIN KRİTİK ŞANSINI YÜKSELTİR.

BİLGELİK : MANA KAPASİTESİ.

BİZ BU STATLAR ARASINDAN TURUNCU YAZANLARI PVP VE PVE İÇİN KULLANCAZ.
KIRMIZI YAZANLARI SADECE PVP HATTA FİZİKSEL YAPILANDIRMADA KULLANCAZ.

ESKİDEN % VEREBİLİYORDUK ŞİMDİ ONU YAPAMIYORUM O YÜZDEN NE KADAR YÜKSEK O KADAR İYİ DİYEBİLİRİZ. BAŞINDA YILDIZ OLANLAR ÇOK ÖNEMLİ.
BULUNDUĞUMUZ DURUMA GÖRE POT YADA ESANS İLE DESTEKLENEBİLİR.

This post has been edited 1 times, last edit by "Vandar" (Apr 11th 2015, 10:15pm)

7

Wednesday, April 8th 2015, 1:41pm

Bir zamanlar Vandar ile birincilik kazanan karikatürüm... O zamanlar OZAN oynuyorum

Toplamda :
52. Seviye Rehber Yarışması " Ozan Rehberi 2. liği " Seviye 6 Taş
Karikatür yarışması birinciliği 1.000 Kristal

Şimdi üçüncü ödül için destekleri bekliyorum :)

8

Thursday, April 9th 2015, 11:49am

• Send private message

Şifacı oynuyorum 36. seviyedeyim henüz ama rehberine uygun talent düzenledim ve gerçekten çok işe yarıyor melee kasmak mantıklı bence çok hızlı ilerlemeye başladım.

:) :) :) :)